سنگ ساختمانی و انواع آن
تاریخ انتشار : 1397/11/30 14:12
تعداد بازدید : 575

انواع سنگ ساختمانی و کاربردهای آن


سنگ ساختمانی به عنوان نوعی از مصالح ساختمانی در ساخت انواع بناها از جمله تجاری ، مسکونی و ...استفاده می شود. از این سنگ میتوان در معماری های زیبا و مدرن استفاده ی مطلوبی کرد. با این حال، قیمت گذاری بر روی این منبع طبیعی به میزان قابل توجهی متفاوت است. سنگ آذرین ، رسوبی ، دگرگونی و سنگ دست ساز بشر از سنگ های بوجود آمده پس از فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی بر روی زمین هستند. باید به دوام، جذابیت، اقتصاد و سایر خواص سنگ توجه شود . بعضی از انواع سنگ ساختمانی عبارتند از گرانیت، بازالت، تخته سنگ، آهک،مرمر و... که در زیر توضیحاتی مرتبط با آنها آورده شده است :
بازالت: بازالت یک سنگ آذرین است که از سنگ مذاب تحت فشار تشکیل شده است . خاکستری یکنواخت و بسیار سخت و جمع و جور است.
سنگ گرانیت:  از سنگ آذرین متشکل از کوارتز، میکا و فلدسپات است. این نوع از سنگ ها ساختاری سخت دارند و در محیط هایی که احتمال سایش سنگ بیش تر است بسیار پرکاربرد می باشد.  با توجه به محتوای مواد معدنی، سنگ های ساختمانی می توانند در رنگ های خاکستری روشن تا سیاه و سفید، صورتی و سبز رنگ باشند.
سنگ آهک: از کربنات کلسیم تشکیل شده که در عمق پایین دریاچه های کم عمق و دریاها در طول زمان فشرده شده است. این سنگ را می توان به عنوان سنگ آهک نرم یا سخت طبقه بندی کرد. دلیل عمده رنگ های مختلف این سنگ ها را می توان  حضور مواد معدنی مختلف در سنگ آهک برشمرد.
سنگ مرمر: از نوع سنگ دگرگونی است که عمدتا از بلورهای کلسیت یا دولومیت تشکیل شده است. با بافت کریستالی مانند که توسط سنگ آهک بوسیله ترکیبی از گرما و فشار تغییر شکل داده می شود، تلفیق می شود. از این نوع سنگ ها عموما برای کارهای تزییناتی در نمای ساختمان استفاده می کنند.
ماسه سنگ: نوعی از سنگ های رسوبی هستند که از مخلوط ذرات گرد ماسه و کانی های متفاوت در طول گذر زمان ساخته می شوند و در رنگ های متفاوتی یافت می شوند.
کوارتزیت: یک سنگ دگرگونی است که از طریق ماسه سنگ کوارتز خالص به علت حرارت و فشار تشکیل شده است. کوارتزیت معمولا برای بلستر راه آهن، همچنین برای کاشی ها و کف پوش استفاده می شود.
تخته سنگ: سنگ لاشه یک سنگ دگرگونی ریز دانه است که وقتی سنگ رسوبی مانند شیل تحت فشار زیاد قرار می گیرد تشکیل می شود. تخته سنگ قوی است و دارای مقاومت بسیار خوبی در برابر نفوذ آب می باشد. این سنگ معمولا به عنوان پوشش سقف استفاده می شود.
تراورتن: تراورتن نوعی از سنگ آهک است که از طریق رسوب سریع کربنات کلسیم تشکیل می شود. با مشخصه های حفره ها در سطح آن مشخص می شود. این یک سنگ محبوب برای استفاده در نما، روکش دیوارو کفپوش است.

شرکت یاورسنگ گلپا تولیدکننده ی انواع سنگ های ساختمانی در صنعت ساخت وساز است. یاور سنگ محصولات خود را از طریق الوندمارکت معرفی میکند. شما میتوانید برای خرید این محصولات از طریق سایت الوندمارکت اقدام فرمایید.
alvandmarket.com

کلمات کلیدی : سنگ مرمر ساختمانی