لوازم برقی ایرانی بخریم یا خارجی؟
تاریخ انتشار : 1400/05/12 15:57
تعداد بازدید : 33

لوازم برقی ایرانی یا خارجی؟

در چند سال اخیر با توجه به افزایش قیمت ارز و دلار توجه به لوازم برقی ایرانی بیش از پیش شده است. مصرف کنندگان اذعان می کنند که قیمت کالاهای خارجی بسیار بالاتر از توان خرید خانواده‌هاست، از طرفی به دلیل تحریم های اقتصادی  معمولاً این کمپانی های بزرگ جهانی، ضمانت نامه اعم از گارانتی و وارانتی به کشورهای تحریم شده از سوی آمریکا عرضه نمی دارند و از طرفی دیگر به دلیل بالا رفتن قیمت لوازم برقی خارجی برخی از فروشندگان این لوازم، ضمانت نامه کتبی را جداگانه به فروش می‌رساند و این لوازم برقی با گارانتی و بدون گارانتی قیمت های متفاوتی دارند؛ که به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم برقی تدابیری نیز برای این سودجویی ها اندیشیده شده است. همچنین به گفته ایشان واردات لوازم خانگی خارجی از سال ۱۳۹۶ تا کنون ممنوع است و مردم نباید هنگام  خرید این کالاها پول جداگانه بابت ضمانت نامه پرداخت کنند؛ چراکه این کار نوعی تخلف محسوب می‌شود. با توجه به پرسش های انجام شده از مردم به دو دلیل عمده آنها به سمت کالاهای خارجی می‌روند : 1- عدم اعتماد و اطمینان به کالاهای داخلی و2- مناسب نبودن کیفیت کالاهای ایرانی در مقابل کالاهای خارجی. هرچند که ایران نسبت به کشورهای پیشرفته، تولید وسایل داخلی را دیرتر شروع کرده است و شاید این موضوع باعث بی‌اعتمادی مردم شده باشد، زیرا که این محصولات هنوز نتوانسته اند خود را به اثبات برسانند. اما باید به این موضوع توجه داشت که این چرخه مداوم باعث تأخیر در رشد و به اثبات رسیدن محصولات داخلی می شود بسیاری از این کارخانجات مجبورند که محصولات خود را با برند خارجی ثبت و به فروش برسانند . اگر بخواهیم در خصوص آینده بازار لوازم خانگی ایران به صورت کلی صحبت کنیم، باید بگویم که تحریم به واقع شرایط خوبی را فراهم کرد تا تولیدکنندگان داخلی به فکر ساخت محصولات  داخلی باشند. واقعیت این است که محدودیت های بین المللی ایجاد شده برای ایران تولید لوازم خانگی در کشور را دچار مشکلات فراوانی کرده است، اما اگر بخواهیم نگاه مثبتی هم به مشکلات پیش آمده داشته باشیم جنب‌وجوش تولیدکنندگان برای داخلی سازی قطعات لوازم خانگی موضوع قابل اشاره و البته رویکرد بسیار مثبتی است. همچنین که رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی‌های خود فرمودند: تحریم‌ها اگرچه در برخی موارد زمینه ساز بروز مشکلات می شوند  اما اگر با آنها مقابله صحیح و منطقی شود به نفع کشور خواهد بود ، زیرا تحریم‌ها موجب تکیه بر توان ظرفیت و ابداع و ابتکار های داخلی خواهد شد . خرید لوازم برقی و خانگی ایرانی نسبت به نمونه‌های خارجی مقرون به صرفه تر است و هم اینکه بابت خدمات پس از فروش کارتان راحت تر خواهد بود. شاید کیفیت  تولیدات داخلی در حد محصولات خارجی که بازارهای جهانی دارند، نباشد اما با کمی تحقیق و پرس و جو به این نتیجه خواهیم رسید که تولیدات داخلی در سال های اخیر با افزایش سطح کیفی و به روز شدن با سلیقه مردم، به  رقبای خارجی خود نزدیک‌تر شده‌اند و حرفی برای گفتن دارند .

چالش های مسیر تولید

 نیکزاد( مدیر برنامه ریزی شرکت پاکشوما)، ضمن انتقاد از تصمیم‌گیری جزیره‌ای در صنعت لوازم خانگی بدون لحاظ کردن نیازهای واقعی تولیدکنندگان داخلی می‌گوید: توانمندی تولیدات ما بسیار بیشتر از ظرفیت تولید فعلی است اما با وجود برخی چالش ها ، مانند نوسانات ارزی، عدم اطمینان از فرایند تخصیص ارز، و توزیع ناعادلانه منابع ارزی میان تولیدکنندگان، هرگونه طرح توسعه و برنامه ریزی تولید را با مشکل مواجه می سازد، زیرا با توجه به نداشتن صرفه به مقیاس در تولید برخی مواد اساسی زنجیره تولید به کشورهای خارجی وابسته است. وی می‌افزاید ،تامین مواد اولیه یکی دیگر از مشکلات مهم تولیدکنندگان است دخالت‌های دولت در بورس کالا باعث می‌شود مواد اولیه دست اول به تولیدکننده نرسد و به دلیل محدودیت‌های عرضه کالا ( فولاد، پتروشیمی، و...) تولید کننده ناچار است، نیازهای خود را از سایر منابع تامین کند. همچنین انحصاری بودن تولید برخی از مواد مورد نیاز از جمله ABS باعث شده است، قیمت داخلی آن از قیمت جهانی بیشتر باشد. سامانه‌های نظارتی متعدد که تولیدکنندگان را ملزم به ارائه گزارش های مختلف به مراکز متعدد نظارتی می کنند و هزینه های فنی کار و خطای آماری را افزایش می‌دهند ،از دیگر مشکلاتی است که نیکزاد از آن‌ها انتقاد می‌کند. وی معتقد است که  می‌توان یک سامانه یکپارچه تعریف کرد و تنها به آن سامانه گزارش ارائه  کرد و بدین ترتیب هزینه‌ها را کاهش و بهره‌وری را افزایش داد.

چگونگی حمایت از تولید داخلی در ایران

حمایت از تولید داخلی کشور و تشویق به مصرف کنندگان به خرید محصولات داخلی منجر به رشد اقتصادی و توسعه ملی خواهد شد. از دیگر آثار آن می‌توان به افزایش اشتغال ،کاهش واردات غیرقانونی، افزایش قدرت ارز ملی، ثبات قیمت کالاها و افزایش کیفیت محصولات اشاره کرد .دستگاه ها و شرکت های دولتی نقش مهمی در حمایت از تولید و رونق اقتصاد ملی دارند. قدم اول برای حمایت از کسب و کارهای داخلی و منظم کردن دستگاه‌های دولتی برای خرید کالای داخلی قانون گذاری است . در ایران نیز برخی قوانین در راستای مدیریت واردات، ممنوعیت واردات کالاهای مشابه و تنظیم تعرفه  وضع  شده است، اما در مرحله اجرا و مدیریت نتایج خوبی مشاهده نشد. بخش دیگر قانون گذاری برای حمایت از کسب و کارهای داخلی مربوط به خرید تجهیزات و خدمات شرکت های دولتی از تولیدات داخلی است . در این راستا قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور در سال ۱۳۹۱ در مجلس تصویب شد. از سوی دیگر در سال ۱۳۹۰ و همچنین سال ۱۳۹۷ برای چندمین بار قانون ممنوعیت خرید کالاهای مشابه داخلی برای دستگاه های دولتی تصویب گردید، با این حال این قوانین در عمل به دلیل نبود ساز و کار اجرایی نحوه نامناسب الزام به اجرا نبود . تاکنون حمایت از تولید داخلی کشور از طریق قانون گذاری انجام شده است از جمله آن که قوانینی برای منع واردات کالاهای مشابه و نیز تامین تجهیزات دستگاه های دولتی از محصولات داخلی تصویب شده اند همچنین نمایشگاه ساخت ایران از سال ۱۳۹۲ اجرا گردیده است .

کلمات کلیدی : لوازم برقی ایرانی لوازم برقی خارجی