آیا از الکتروموتورها می توان برق تولید کرد؟
تاریخ انتشار : 1400/05/14 13:12
تعداد بازدید : 29

الکتروموتور چیست؟

الکتروموتور یا موتور الکتریکی در که در زبان انگلیسی motor نامیده می شود. در واقع یکی از پر مصرف ترین ماشین های صنعتی می باشد ،که به عنوان محرک در ماشین آلات صنعتی دینامیک و استاتیک با اجزای دینامیک مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع ایجاد حرکت در ماشین آلات صنعتی یا با به کارگیری موتورهای احتراق داخلی که به تبدیل انرژی ناشی از سوخت های فسیلی به روش سیلندر پیستونی به ایجاد نیروی محرکه می‌پردازند و یا با به‌کارگیری الکتروموتورها که به تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی می‌پردازند به وجود می آید . الکتروموتور برای ایجاد انرژی جنبشی دورانی از یک میدان مغناطیسی که توسط الکتریسیته تحریک می‌شود استفاده می‌کند در واقع الکتروموتور ها دارای یک روتور به صورت شافت دوار در مغزی و یک استاتور که به صورت ثابت و به شکل یک هوزینگ برای الکتروموتور ها عمل می کند می باشند. هم روتور و استاتور دارای سیم پیچی هایی هستند که به کویل شناخته شده و در عملکرد و گردش الکتروموتور نقش موثری دارند . تعداد و طول سیم پیچ های کویل های الکتروموتور بر توان خروجی سرعت دورانی و گشتاور تاثیر مستقیم دارند . همانطور که پیش از این هم گفته شد الکتروموتور ها دارای یک شافت مرکزی هستند. اغلب دارای سرعت دورانی خروجی بسیار بالا و در عوض گشتاور خروجی نسبتاً پایینی دارند. مفهوم این جمله این است که با توجه به اینکه اغلب ماشین‌آلات صنعتی نیاز به گردش و نیروی جنبشی برابر با سرعت خروجی الکتروموتور ندارند و نیاز به گشتاور بالاتری دارند که به صورت مستقیم توسط الکتروموتور محقق نمی گردد. به عنوان مثال دور موتورهای الکتریکی در اغلب موارد به بالای ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ دور در دقیقه می رسد که این سرعت برای گردش اجزای دربار در ماشین آلات صنعتی بسیار بالا و گشتاور مورد نیاز را نیز ندارد، از این رو از گیربکس ها که وظیفه کاهش سرعت ورودی و افزایش گشتاور خروجی را بر عهده دارند در اتصال الکتروموتور استفاده می شود .

اجزای الکتروموتورها

روتور قسمت محرک در الکترو موتور، روتور گفته می‌شود که وظیفه ارائه قدرت مکانیکی فرایند تبدیل از قدرت الکتریکی از طریق شات را برعهده دارد . موتور ها به طور کلی دارای تیغه هایی رسانه‌ها هستند که وظیفه حمل و جابجایی جریان را برعهده داشته و با میدان مغناطیسی ایجاد شده از طریق استاتور در ارتباط هستند و باعث ایجاد نیروهای به منظور راه اندازی و چرخش شافت می‌شوند . در بخش مقاله روترهای دارای ساختاری به شکل آهنربای دائمی هستند و استاتور دارای تیغه های رسانه می باشد .

 

 

استاتور

استاتور جزء ثابت در الکتروموتور است که دارای سیم پیچ و آهنربا است که از طریق ایجاد میدان مغناطیسی و تبادل این میادین با روتور باعث چرخش روتور که در مرکز آن شات قرار گرفته می‌شود در هسته استاتور ورقه هایی به نام لمینت وجود دارد که برای کاهش تلفات انرژی استفاده می شود .

بلبرینگ ها

در ابتدا و انتهای شب از بلبرینگ و یاتاقان برای چرخش بهترین روتور حول محور خود قرار دارد . شافت موتور از طریق بلبرینگ نیروی مکانیکی به خروجی خود انتقال میدهد .

شکاف هوایی

بین جز ثابت و متحرک الکترو موتور( روتور و استاتور ) می‌بایست یک فاصله هوایی وجود داشته باشد که باعث افزایش جریان مغناطیسی میشود این فاصله هوایی از این حیث که با افزایش آن باعث افزایش بیش از حد میدان مغناطیسی و ایجاد نویز و صدای زیاد می شود بسیار مهم است . به این منظور فاصله هوایی باید بسیار کم و در حداقل در نظر گرفته شود .

سیم پیچ

سیم پیچ مجموعه از تیم‌های رسانه معمولاً از جنس میباشد که در داخل محفظه به نام کویل قرار گرفته و با عبور جریان الکتریکی از آن و اختلاف میدان مغناطیسی موجود در بین سیم پیچ و روتور و استاتور چرخش را کنترل می نماید . معمولا سیم پیچها قطب نامیده می شوند که تعیین کننده دوره چرخشی الکتروموتور می‌باشد هر چقدر تعداد قطب افزایش می‌یابد دور موتور کاهش می یابد .

در کاسه ها

 در ابتدا و انتهای هر الکتروموتور بلبرینگ ها داخل صفحاتی به نام در کاسه شافت را در مرکز قرار می‌دهند تا جریان چرخشی مکانیکی به درستی وبا  قدرت کامل و کنترل شده هدایت شود .

پوسته

تمامی اجزای ثابت و متغیر داخل محفظه ای به نام پوست قرار می‌گیرند که کاملا بسته و معمولاً از جنس چدن و یا آلومینیوم است .

 

 

فن یا پروانه

در قسمت انتهای الکتروموتور و انتهای شافت یک پروانه قرار گرفته که وظیفه هدایت جریان هوا از بیرون به داخل محفظه و پوست را برعهده دارد و این جریان ورودی هوا باعث خنک سازی الکتروموتور و سیم پیچ می شود .

آیا از الکترو موتورها می توان برق تولید کرد؟

حال که با موتور الکتریکی، اجزای آن و نحوه کارکرد آن آشنا شدیم به بحث اصلی مان که طرح این پرسش را در پی داشت که آیا می توان از الکتروموتور برق تولید کرد ، می پردازیم. می توانیم بر اساس آشنایی مقدماتی که  با طرزکار الکتروموتورها پیدا کردیم ، بسیار کوتاه جواب سوال را اینگونه بدهیم : خیر،  چنین کاری که از الکتروموتور ها برق تولید کنیم امکان پذیر نیست واز این استدلال استفاده می کنیم که: همانگونه که حتما تا الان متوجه شده ایم، الکترو موتورها وسیله ای هستند که انرژی الکتریکی( برق )را می گیرند و آن را تبدیل به انرژی مکانیکی می کنند. برای مثال: ماشین ظرفشویی یا لباس شویی. این وسایل انرژی الکتریکی (برق)، را گرفته و آن را تبدیل به انرژی جنبشی یا حرکتی می کنند که نتیجه آن هم شستن لباس ها و ظرف ها به کمک این وسایل برقی بدون دخالت نیروی دستی می باشد. بهتر است بدانیم که برای تولید برق از وسیله ای استفاده می شود که به آن ژنراتور می گویند. در واقع این وسایل عملکردی برعکس الکتروموتورها دارند و فعالیت آنها منجر به تولید برق می شود. برای مثال نیروی مکانیکی حرکت حاصل از جریان آب را (یا جریان باد) به شکل چرخشی، به نیروی الکتریکی تبدیل می کند.

 

کلمات کلیدی : الکتروموتور تولید برق برق از الکتروموتور