در چه محصولاتی الکتروموتور به کار رفته است؟
تاریخ انتشار : 1400/05/17 17:30
تعداد بازدید : 21

در مقالات قبل با الکترو موتورها و نحوه کارکرد آن ها آشنا شدیم. حال در این مقاله می خواهیم به انواع الکترو موتورها و کاربرد آن ها در صنایع مختلف بپردازیم. به طور خلاصه می توانیم از کاربردهای فراوان موتور الکتریکی  به  لوازم خانگی (مانند ماشین لباسشویی،‌ میکسر و …)، ساعت مچی(موتورهای DC بسیار کوچک)، جرثقیل، پمپ های آب خانگی، و مصارف صنعتی بسیار گسترده در صنایع ماشین سازی اشاره کرد.

1-الکتروموتورهای خانگی

الکتروموتور خانگی مدل های مختلفی دارد . الکتروموتور ها به طور کلی به دو دسته الکتروموتور جریان متناوب (اصطلاحا DC و یا باتری) و جریان مستقیم (اصطلاحا AC و یا برق شهری) تقسیم می شوند. لوازم خانگی به دلیل استفاده از جریان متناوب برق همگی در این دسته قرار می گیرند. از طرف دیگر نیز الکتروموتور ها بر اساس توان مصرفی به دو دسته الکتروموتور تک فاز و سه فاز تقسیم می شوند. در این دسته بندی نیز الکتروموتور خانگی به دلیل مصرف پایین تر خود در دسته تک فاز قرار می گیرد. بنابراین تمامی الکتروموتور های خانگی موتور های جریان متناوب تک فاز هستند.از منظر دیگر نیز می توان الکتروموتور خانگی را دسته بندی کرد. الکتروموتور خانگی در کنار لوازم خانگی کوچک که مصارف کمتری دارند در دو وظیفه سرمایش و گرمایش نقش بسیار پر رنگی ایفا می کنند و به همین دلیل به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:

1-الکتروموتور کولری

2-الکتروموتور مشعلی

 

الکتروموتور کولری

الکتروموتور کولری همانطور که از نامش مشخص است برای استفاده در سیستم های سرمایشی مورد استفاده قرار می گیرد. این الکتروموتور ها وظیفه به جریان انداختن سیستم سرمایشی کولر ها و همچنین یخچال ها را بر عهده دارند. الکتروموتور کولری با به جریان انداختن گاز داخل کمپرسور موجب شروع سیستم سرمایشی می شوند.

الکتروموتور مشعلی

این نوع الکتروموتور ها برای وسایل گرما ساز مورد استفاده قرار می گیرند. از الکتروموتور برای به وجود آورن استارت اولیه مشعل و نگه داشتن شعله آن استفاده می شود. الکتروموتور مشعلی خود بر اساس نوع سوخت مصرفی به دسته های مختلفی تقسیم می شود.

 

 

الکتروموتور مشعلی گازوئیلی : این نوع الکتروموتور ها قدیمی بوده و برای مشعل هایی که از سوخت گازوئیل استفاده می کنند کاربرد دارند. با توجه به کم شدن استفاده از این مشعل ها استفاده از این مدل الکتروموتور نیز کاهش یافته است.

الکتروموتور مشعلی گازی : این مدل الکتروموتور مشعلی یکی از پر مصرف ترین مدل ها است و برای مشعل های گازی کاربردی هستند.

الکتروموتور مشعلی برقی : با زیاد شدن مشعل ها و پکیج های برقی استفاده از این نوع الکتروموتور مشعلی نیز روز به روز در حال افزایش است.

 

کاربرد الکتروموتورهای خانگی

الکتروموتور خانگی با توجه به مدل های مختلفی که دارد تقریبا در تمامی قسمت های خانه مورد استفاده قرار می گیرد. این موتور های الکتریکی به نوعی قلب خانه هستند و در صورت قطع برق و یا خرابی خود، قطعا موجب اخلال در کار های روزمره ما می شوند. در ادامه به معرفی برخی مدل های الکتروموتور خانگی خواهیم پرداخت.

الکتروموتور هایی که در آشپزخانه استفاده می شوند و شامل دستگاه ظرفشویی، آسیاب، غذا ساز و وسایل برقی دیگر می شوند.

الکتروموتور های موجود در حمام و سرویس بهداشتی که شامل تمامی هواکش های موجود و همچنین سشوآر می شوند.

الکتروموتور هایی که در دیگر وسایل منزل همانند لباسشویی و یا جاروبرقی به کار رفته اند و از مدل های قدرتمند الکتروموتور های خانگی نیز می باشند.

الکتروموتور های به کار رفته در سیستم های سرمایشی و گرمایشی منزل که شامل مدل هایی از الکتروموتور کولری و الکتروموتور مشعلی می شوند.

الکتروموتور های موجود در وسایل کوچک برقی و همچنین اسباب بازی ها که ممکن است از برق و یا باتری استفاده کنند.

بعضی دیگر از الکتروموتور ها نیز وجود دارند که به طور مستقیم از وجود آن آگاه نیستیم برای مثال در کامپیوتر ها نیز از الکتروموتور برای فن های خنک کننده و یا هارد دستگاه استفاده شده است.

 

 

 

الکتروموتور دریایی 

الكتروموتور دریایی یک محصول نسبتاً قدیمی محسوب می شود که در صنعت کشتی رانی می تواند بسیار ارزشمند باشد. در نظر داشته باشید که سیستم های به کار رفته در الکتروموتور دریایی به صورتی طراحی شده اند که می توانند در شرایط محیطی نامناسب به خوبی کار کنند و دچار زدگی و یا خوردگی نشوند. تجهیزات الکتروموتور دریایی به صورت خاصی طراحی شده است و در این محصول سیستم های تعمیرات نیز به طور دقیق دیده می شود.الکتروموتورها یک دستگاه الکترومکانیکی هستند که نیرو الکتریسیته را به نیروی مکانیکی تبدیل می کنند. ژنراتورها دقیقا عکس عمل الکتروموتورها را انجام داده نیروی مکانیکی را به الکتریسیته تبدیل می کنند. در تمامی مدل های الکتروموتورها به خصوص الكتروموتور دریایی یک اصل برای تولید حرکت وجود دارد که به ان اصل مغناطیس گفته می شود.قاعده کلی الكتروموتور دریایی به این صورت است که وقتی یک ماده که حامل جریان الکتریکی است در مسیر یک میدان مغناطیسی قرار می گیرد و به این ترتیب یک نیرو بر روی آن اعمال می شود. بیشتر موتورهای الکتریکی در وضعیت دوران هستند و روتور در تمامی آنها به خصوص در الکتروموتور دریایی ثابت است. الکتروموتور دریایی در سری های متنوع عرضه و به فروش می رسد. این محصول از کیفیت ساخت بالایی برخوردار است.

 

 

 

کلمات کلیدی : الکتروموتور خرید الکتروموتور الوند مارکت