مزایا و معایب الکتروموتور های ایرانی
تاریخ انتشار : 1400/05/19 12:24
تعداد بازدید : 20

الکتروموتور ایرانی

ساخت و تولید الکتروموتور در ایران قدمتی دیرینه دارد و با اتکا به تخصص وجود بستر مناسب جغرافیایی در ایران و صنعتی بودن کشور ما و از همه مهمتر وجود معادن مواد خام اولیه برای تولید الکتروموتور ایرانی فراهم می باشد.در ایران معادن مس، آهن و سایر مواد خام اولیه مورد نیاز و با توجه به وجود کارخانه های فراوری این موارد خام، تولیدات صنعتی تسهیل شده است. موارد استخراج شده در کارخانه هایی نظیر مس سرچشه، فولاد مبارکه  و... فراوری و به مواد اولیه برای تولید الکتروموتور ایرانی تبدیل می شوند. الکتروموتور ایرانی در مقایسه با نمونه های خارجی جایگاه ویژه ای دارد امروزه ایران یکی از پیشتازان در صنعت ساخت الکتروموتور در خاورمیانه است. که توانسته است با ساخت الکتروموتورهای با کیفیت بالا با استفاده از مواد اولیه عالی  محصولات خود را به خاورمیانه ، آسیا ، آفریقا و حتی اروپا صادر کند . سوالاتی که در هنگام خرید الکتروموتور ایرانی در ذهن مشتریان به وجود می آید این است که آیا این محصولات با نمونه‌های خارجی برابری می کنند ؟آیا از استانداردهای جهانی برخوردار است ؟ آیا  موتور الکتریکی ایرانی در مقابل نمونه چینی جایگاهی دارد؟ و یا آیا در ساخت آنها از مواد اولیه با کیفیت بالا استفاده شده است. برای مثال در تولید سیم پیچ ها از آلیاژ مس استفاده شده است یا آلومینیوم؟این پرسش ها دغدغه های اصلی خریداران ایرانی در جایگاه مشتری از گروه های صنعتی تولیدکننده داخلی است . در ادامه برای پاسخ به این پرسش ها و آشنایی بیشتر با الکتروموتور های تولید داخل به تحلیل این محصول داخلی می پردازیم.

رقابت موتورهای الکتریکی تولید ایران با نمونه خارجی

درسال‌های اخیر به دلیل افزایش بسیار زیاد قیمت ارز و به وجود آمدن تورم بالا در ایران و تاثیر مستقیم آن بر روی قیمت الکتروموتور های خارجی ،  خرید موتورهای الکتریکی خارجی غیر منطقی به نظر می رسد و از سوی دیگر تولیدکنندگان برتر ایرانی مانند شرکت های موتوژن ، الکتروموتور الکتروژن و جمکو دست به تولید الکترو موتورهای پیشرفته IP55  با کیفیت بسیار بالا زدند. برای درک بهتر از حروف اختصاری IP باید بدانید که از آن برای نشان دادن میزان مقاومت الکتروموتور در برابر گرد و غبار و نفوذ آب در برابر پاشش استفاده می شود . الکتروموتور های ایرانی معمولاً با درجه IP54 و IP55 تولید می شوند. به همین دلیل از کیفیت بالایی برخوردارند. قیمت بسیار بالای الکتروموتورهای چینی ، پایین بودن کیفیت این محصولات و نداشتن توجیه اقتصادی معمولا الکتروموتور های ایرانی پیشنهاد می شوند .

 

 

 

تنوع الکتروموتور ایرانی

از مزایای موتور های ایرانی تولید انواع الکتروموتورها با تنوع زیاد  بسته به نیاز مشتری و بازار است. از جمله آن می توان به الکتروموتورهای تک فاز تا ۳ اسب بخار به صورت تک خازن و دو خازن  و الکتروموتورهای سه فاز با پوسته های آلومینیوم و چدن تا ۳۵۵ کیلووات اشاره کرد ، همچنین تمامی محصولات تولید شده توسط شرکت های معتبر ایرانی از آلیاژ مس در تولید سیم پیچ ها استفاده می کنند. بنابراین می توانیم به این نکته توجه کنیم که شرکت های ایرانی در حال رقابت با محصولات خارجی و بالخصوص چینی هستند ، و اینکه هم اکنون تقاضا و عرضه ی این محصولات ایرانی بیشتر از قبل شده است ، واین یعنی اعتماد به کالای ایرانی بیشتر شده و درمقابل این کالا ها نیز با کارایی مفید خود توانسته اند، اعتماد مصرف کنندگان را بدست آورند. پس معایب الکترو موتورهای ایرانی بیشتر از محصولات خارجی نیست ، ولو اینکه این محصولات داخلی دارای گارانتی هستند ، و شرکت تولید کننده در مقابل مشتریان و مصرف کنندگان تعهد دارد.

 

کلمات کلیدی : الکتروموتور ایرانی الکتروموتور الوند مارکت