رسوب گیری شیرآلات
تاریخ انتشار : 1400/05/26 13:29
تعداد بازدید : 21

رسوب گیری شیرآلات چرا؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که بعد از مدتی استفاده از شیرآلات ، متوجه شوید که فشار آب ، به خوبی قبل نیست. این اتفاق بدلیل تجمع رسوب در لوله ها می باشد. که ما در این مقاله می خواهیم راه های جلوگیری و پیشگیری از این مشکل را بیاوریم. هر چند که برای اطمینان بیشتر باید باید ابتدا گزینه های دیگر را هم چک کنیم تا مطمئن شویم که مشکل پیش آمده از تشکیل و تجمع رسوب داخل لوله های شیر آلات است. مثلا مطمئن شویم ، مشکل ترکیدگی لوله وجود ندارد. و یکی دیگر از دلایلی که باید به این مسئله توجه کنیم این است که این مراقبت ها  برای افزایش طول عمر ، شیر آلات لازم و ضروری است.

رسوب داخل لوله ها از کجا نشات می گیرد؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد ، که بعد از دیدن رسوب داخل لوله ها، از خود بپرسید ، چرا این اتفاق می افتد و جنس این رسوبات از چیست؟

در جواب این سوال باید گفت، همانطور که همه می دانیم، آب ها حاوی مواد معدنی هستند و زمانی که آب در لوله جریان دارد یا آب درون لوله بخار می شود ( اتفاقی که بیشتر برای شیر آلات حمام می افتد.) این مواد معدنی در لوله ها به جای می مانند ، و درون لوله ها ته نشین می شوند، و با گذشت زمان تبدیل به رسوباتی می شوند که ، عمر شیر آلات را کاهش می دهد و باعث می شوند که آن ها رو به خرابی بروند.

همه ی شیرآلات در معرض خطر رسوب گرفتگی؟

شاید شما هم به این نکته برخورده باشید که بعضی از شیرآلات و وسایل خیلی زود دچار ، رسوب یا اصطلاحا شوره می شوند در حالی که در مورد وسیله های دیگر این طور نیست. در جواب باید بگوییم ، همانطور که می دانیم سختی آب در همه  مناطق یکسان نیست. مثلا در کلان شهر ها به دلیل وجود تصفیه آب به صورت پیشرفته، سختی آب به مقدار مورد توجهی گرفته می شود. در حالی که در بعضی از شهرها و روستاها که تصفیه آب به طور  حرفه ای ، صورت نمی گیرد ، ما متوجه سنگین تر بودن آب می شویم. مخصوصا در هنگام حمام کردن ، این موضوع را می توان درک کرد. ویکی دیگر از دلایل نیز این است که ، زمانی که از آب داغ استفاده می کنیم ، این اتفاق بیشتر می افتد. مثلا همه ی ما شوره های داخل کتری ، سماور یا قهوه سازه ها را به چشم خود بارها دیده ایم. همچنین که مواد شوینده نیز در هنگام ترکیب شدن با آب دارای سختی بالا ، به سختی کف کرده وقدرت شویندگی کمتری خواهند داشت.

رسوب گیری شیر آلات

خیلی از افراد فکر می کنند ، که جرم گیری شیرآلات کاری تخصصی و پیچیده است و همه کس نمی تواند از عهده انجام دادن آن بربیاید. ما اینجا هستیم تا به شما بگوییم که اینطور نیست و شما فقط با انجام دادن چندین روش ساده می توانید، از این رسوبات رهایی یابید و عمر شیرآلات خود را افزایش بدهید.

یکی از ساده ترین و در عین حال موثرترین ، این روش ها استفاده از آبلیمو است. همانطور که می دانیم آبلیمو یک اسید است و مایعات اسیدی می توانند به راحتی رسوب ها را از بین ببرند. اما باید توجه کنید که استفاده از آبلیمو هنگامی بازدهی مناسبی خواهد داشت ، که رسوبات از جنس آهک باشند. سرکه، سرکه سفید و مواد حاوی اسید فسفریک و سولفوریک از دیگر مواد مفید و کاربردی در این زمینه هستند که می توانید از آن ها استفاده کنید. به یاد داشته باشید که در مکانی از این مواد اسیدی استفاده کنید که دارای تهویه مناسب باشد. یکی دیگر از این راه ها استفاده از جوش شیرین و مایع ظرفشویی است که در همه ی خانه ها یافت می شود. مقداری از جوش شیرین یا مایع ظرفشویی را در مقداری آب گرم حل کنید ، تا مایع خمیری مانند ، بدست آید. سپس با استفاده از برس یا مسواک این خمیر را بر مکان دارای رسوب پخش کنید. همچنین برای از بین بردن شوره یا رسوب قطعات کوچکتر شیر آلات ، ابتدا آن ها را با آچار و به آرامی باز کنید و سپس با استفاده از سوزن ، یا خلال دندان و برای از بین بردن رسوب بین قطعات کوچکتر که آسان در دسترس قرار نمی گیرند می توانید ، از نخ دندان استفاده کنید.

از بین بردن رسوب کتری و سماور

سرکه سفید و آب را به میزان برابر در آب حل کنید و در کتری یا سماور بریزید. حدود 15 دقیقه بگذارید که با هم بجوشند. بعد از 15 دقیقه آب را خالی کنید و نتیجه را مشاهد کنید. اگر ظرف بوی سرکه گرفته، آب در آن بریزید تا مدتی بجوشد. یکی دیگر از این روش ها این است که ، کتری را بدون آب روی حرارت قرار دهید ، سپس ان را از ری حرارت بردارید و بلافاصله آب سرد و یخ در آن بریزید. مشاهده خواهید کرد که جرم و رسوبات ترک خواهند خورد و از دیواره کتری جدا خواهند شد.

کلمات کلیدی : رسوب گیری شیرآلات شیرآلات الوند مارکت