مزایا و معایب شیرآلات چشمی
تاریخ انتشار : 1400/05/28 10:39
تعداد بازدید : 22

شیرآلات چشمی

با پیشرفت علم وفناوری در دهه های اخیر ، همانطور که شاهد به روز شدن انواع وسایل برقی ، از جمله وسایل برقی خانه ها و کارخانجات هستیم ، وسایل دیگر هم پیشرفت های قابل توجهی کرده اند. شیر آلات مورد استفاده در خانه ها ، آشپزخانه های تجاری ، مکان های عمومی نیز جزو این وسایل محسوب می شوند. همانطور که همه از این مطلب آگاهیم ، دستشویی ها ، بالخصوص دستشویی های مکان های عمومی ، جای بسیار مناسبی برای رشد وتکثیر انواع و اقسام میکروب و ویروس ها هستند. به نقل از مجله اینترنتی ایران ، تحقیقات نشان داده است که در هر 6/4 سانتیمتر مربع از شیر آب آشپزخانه، حدود 13 هزار و227 باکتری و در هر 6/4 سانتیمتر مربع از شیر آب ظرفشویی حدود 6 هزار و 267 باکتری وجود دارد. بنابراین متخصصان برای جلوگیری از تماس مداوم دست با شیر های آب ، شیر آلات چشمی یا اصطلاحا حسی را اختراع کرده اند.

شیر آلات چشمی چگونه کار می کند؟

برای اینکه متوجه شویم ، شیر الات چشمی چگونه کار می کنند ، ابتدا می بایست با جزییات و قطعات این نوع از شیرآلات آشنا شویم.

شیرآلات چشمی از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

  1. سنسور:
  2. برخلاف دیگر انواع شیر آلات که به سنسورهای حرکتی مجهز هستند، این نوع از شیر آلات به سنسورهای حسی یا حضور مجهز هستند. که این سنسورها معمولا در لبه یا پایه ی آبفشان قرار دارند. همچنین این سنسورها طوری طراحی می شوند که حضور یک دست یا جسم را زیر شیر آب تشخیص می دهند و باعث جاری شدن جریان آب می شوند. در بیشتر این شیرها مادون قرمز کار گذاشته می شود که ابتدا باعث درک سیگنال دست یا جسم شده و با ارسال این سیگنال ها جریان آب به راه می افتد.
  3. شیر کنترل برقی:

شیر برقی توسط سنسور کنترل می شود ،در واقع شیر برقی یک آهنرباست که می تواند هل دهد یا بکشد که این کار ها را بوسیله جریان برق و الکتریسته اتجام می دهد. دریچه ورودی آب بسته  می ماند تا زمانی که سیگنال را از مادون قرمز دریافت کند وبعد  از آنکه شیر برقی سنسور را از مادون قرمز دریافت کرد، دریچه آب را باز می کند.

 

 

 

  1. منبع نیرو:

شیرآلات حسی یا چشمی برای کار کردن به نیرو نیاز دارند. مثلا شیر برقی ، همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم مسئول باز و بسته کردن دریچه ، برای توقف یا جریان یافتن آب است ، برای حرکت دادن دریچه به نیرو نیاز دارد. در واقع هر شیر چشمی به منبع نیرویی نیازمند است که این منبع می تواند متفاوت باشد ، زیرا ما انواعی از منابع را در اختیار داریم. بعضی از مدل های این شیر آلات نیروی خود را از باتری خشک دریافت می کنند و انواعی دیگر از ولتاژ پایین با استفاده از یک تبدیل کنندهAC  استفاده می کنند.

  1. آبفشان:

آبفشان ها در واقع محفظه ایی هستند که تمامی قطعات شیرآلات را در خود نگهداری می کنند. با توجه به نوع ماده های مورد استفاده ، انواع مختلفی از آبفشان ها وجود دارد که مسلما مواد با استحکام بالا از قیمت های بالاتری هم برخوردار هستند. مدل هایی با قیمت پایین با موادی همچون ، فلز روی ساخته می شوند در حالی که آبفشان ها با کیفیت بالا، با فلزاتی همچون مس و برنج ساخته می شوند.

 

مزایای استفاده از شیرآلات چشمی:

یکی از مزایای استفاده از شیرآلات چشمی ، صرفه جویی در مصرف آب است. بدلیل الکترونیکی بودن این شیر آلات ، تا زمانی که گرمای دست حس می شود ، آب جریان پیدا می کند ، مثلا خیلی از افراد هستند که در هنگام مسواک کردن ، شیر آب را باز می گذارند تا کارشان تمام شود، یا موقع شستن ظرف ها ، در حالی که ظرف ها را با اسکاچ می شویند ، آب را باز می گذارند تا موقع آبکشی ظرف ها برسد. اما استفاده از شیر آلات چشمی جلوی این هدر رفتن آب را می گیرد. یکی دیگر از مزایای استفاده از این شیرآلات این است که در دستشویی و مخصوصا دستشویی مکان های عمومی ، لازم نیست که افراد تماس مداوم دست با شیرآلات داشته باشند که این امر در مواقع رواج یک میکروب یا ویروس ، امر بهداشتی ضروری به حساب می آید.

 

معایب شیرآلات چشمی:

یکی از معایب این شیرآلات که البته مربوط به نسل اولیه آنها می شود ، این است که با حسگر های نوری، به جای سانسور و مادون قرمز کار میکردند که باعث می شد حساسیت کمتری داشته باشند. مثلا اگر صابون یا وسیله ای به طور تصادفی جلوی آنها قرار میگرفت ، آب تا مدت زمانی که آن جسم حضور داشت ، جریان داشت. یکی دیگر از معایب این نوع شیرها آلوده شدن وانتقال میکروب است. نتایج تحقیقات دانشمندان دانشگاه  جان هاپزکینز آمریکا نشان داده است که شیرهای مجهز به چشم الکترونیکی ابتلاء به عفونت های ریوی را بویژه در بیماران بیمارستان ها، تشدید می کند. این شیرها بعلت نحوه کارکرد خود ، باکتری و میکروب ها را روی پوست و دست افراد می ریزند. هر چند که یکی از مزایای تولید این شیرآلات این است که افراد با شیرآلات تماس نداشته باشند تا بیماری ها کاهش یابد ، اما نتایج تحقیقات عکس این موضوع را نشان می دهد ، که البته بررسی این موضوع نیز به تحقیقات تکمیلی بیشتری نیاز دارد.

کلمات کلیدی : شیرآلات چشمی مزایا و معایب شیرآلات چشمی الوند مارکت